Mocą uchwały nr X/102/99 Rady Miejskiej w Żorach z dnia 29.04.1999r. nadano Przedszkolu nr 23 w Żorach imię Lucyny Krzemienieckiej.

 

    Lucyna Krzemieniecka urodziła się 11 maja 1907 roku w Warszawie. Tam też zmarła 29 września 1955.
    Była autorką książek dla dzieci i młodzieży. Najbardziej znany jej utwór to "Z przygód krasnala Hałabały" (1936) . Znane są też jej utwory sceniczne takie jak: "Historia cała o niebieskich migdałach", "O młynarzu Sylwestrze", "Leśne rachuneczki". Inne utwory naszej patronki to: "Przyjechała zima wozem", "Jak Sebastianek nauczył się tabliczki mnożenia", "Dziwni goście", "Domek zapomnienia".

    Dla L. Krzemienieckiej, autorki takich zbiorków, jak "Bajdy ciotki Adelajdy" (1932), "Cudowne okulary" (1932), "O Jasiu Kapeluszniku (1938), szczególnie funkcjonalnym gatunkiem okazała się bajka dziecięca - sfabularyzowana i magiczna. Poetka rozwijała motywy baśniowe, pisała w sposób prosty, trafiający do dziecka, szeroko rozpowszechniła styl bajki pisanej prozą, przeplatanej wierszem. Kreśliła sugestywne obrazy przyrody, umiejętnie łączyła wątki z życia realnego z fantastycznym. Jej  bajki  zamieszczone w zbiorze "Słomkowy łańcuszek",  w znacznej części wywodzące się z przysłów i pogwarek ludowych,  bajki wierszowane oparte na motywach ludowych pt. "Bajże baju po zwyczaju" zawierają cenne wartości wychowawcze. Twórczość fantastyczna Krzemienieckiej, zespolona z powszednim dniem, z tym wszystkim, co bliskie dziecku, z przyrodą, ukazuje piękno życia i urok ludzkiej dobroci, uczy wrażliwości na ludzkie cierpienie, szacunku dla osób starszych. Opracowane przez pisarkę motywy bajkowe i wątki baśniowe mogą być wykorzystywane do rozwijania uczuć dziecka i kształtowania jego postawy moralnej.

  Na bazie wartości wychowawczych zawartych w twórczości Lucyny Krzemienieckiej   oraz w oparciu o potrzeby środowiska rodzinnego, przedszkolnego i lokalnego w tym roku szkolnym opracowany zostanie w naszej placówce przedszkolny program wychowania.